Základní škola a Mateřská škola
ZŠ a MŠ
Hostašovice

Oznámení a pozvání do Rodičovské kavárny

Středa 22. 11. 2023

Vážení rodiče,

z důvodu reálné hrozby plánovaných nekompetentních zásahů do školství a zavádějících informací prostřednictvím médií, nemáme jinou možnost, než vyjádřit svůj postoj připojením se ke stávce vyhlášené Českomoravskou konfederací odborových svazů na pondělí 27. 11. 2023.

Avízované změny popírají pozitivní směr rozvoje v oblasti školství, což považujeme za nepřijatelné.

Víme, že ekonomická situace naší země není dobrá, nicméně šetření na dětech ve školství je z našeho pohledu nedomyšlené a nekoncepční.

Ve stávce nejde prioritně o platy pedagogických pracovníků, jak informují média, nestávkujeme ani za úmysl snížit objem fondu FKSP, jakkoliv je tato otázka problematická. Ale jde nám především o platy těch, kteří nás „drží zezdola = kryjí nám záda“ – o nepedagogické pracovníky, tj. naše paní školnice a paní kuchařky.

Jelikož se o těchto pozicích ve společnosti mluví velmi málo, mnozí tak netuší, kolik poctivé práce je za těmito povoláními schováno. A jak špatně je tato práce ohodnocena. Proto se naskýtá otázka: kdo bude chtít tyto práce v dnešní době za současného zdražování dělat? Již nyní je problém někoho na tuto pozici sehnat. Nápad přesunout financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele považujeme za zcestný a zbavující ministerstvo odpovědnosti za školství jako celek.

Dále se zde jedná o asistenty pedagogů, kteří poskytují v době inkluze neocenitelné služby podpory našim dětem. Zničující úmysl snižovat drasticky jejich počty, hází klacky pod nohy všem školám, které inkluzi berou vážně i jako svůj úkol a naučili se s ní pracovat, i když zprvu byla pro všechny zúčastněné náročná. Školy budou i nadále přijímat děti se specifickými poruchami učení a chování, dokonce je již dnes více než reálné, že těchto dětí bude přibývat. Pedagogové budou muset zvládnout individuální přístup k těmto dětem bez podpory asistentů a každý si pak může představit, jak to asi bude vypadat.

Navíc jsou ve hře další nanejvýš nešťastné úmysly ministerstva školství, potažmo naší vlády. Mimo jiné padají návrhy: např. zrušit odklady povinné školní docházky, snížit počty pedagogů ve škole, zvýšit počet žáků ve třídě, snížit počet hodin v menších skupinách nebo dokonce zrušit malotřídní školy apod. Tyto zásahy rozhodně významně ovlivní kvalitu vzdělávání a je to krok (a ne jeden) zpět.

Z takovéto budoucnosti máme velmi nepříjemné pocity a chceme dát rozhodnutím stávkovat jasně najevo svůj názor.

Vážení rodiče, položte si prosím každý otázku, zda byste chtěli zůstat k těmto navrhovaným změnám a krokům neteční. My nechceme a věříme, že je ještě možnost dát STOP nekompetentnosti a snaze měnit naše školství na model zemí, kde se děti ve školách stravují krabičkovým systémem, šikana bují přímou úměrou s počtem dětí ve třídách a nepedagogické pracovníky najdeme možná jen na retro obrázcích.  

Prosíme vás proto o vaši podporu. Pokud je to ve vašich silách, nechejte své děti v pondělí 27. 11. 2023 doma. V případě však, že by vám tato situace přinesla vážné komplikace, co nejdříve nás kontaktujte.

Zároveň vás srdečně zveme ve středu 22. 11. 2023 v 15:30 hodin do „Rodičovské kavárny“, kde si společně můžeme o této problematice povědět více.

Děkujeme za pochopení.

Vaši zaměstnanci školy

Datum vložení: 20. 11. 2023 17:43
Datum poslední aktualizace: 20. 11. 2023 17:45
Autor: HAV

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.

Pranostika na akt. den

Pohoda na svatého Víta, to dobrota na žita.

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu
div class="gcm-map d-print-none">