Základní škola a Mateřská škola
ZŠ a MŠ
Hostašovice

Testování tělesné zdatnosti žáků 3.ročníku ZŠ

V minulém školním roce se ČŠI zaměřila na hodnocení podpory pohybových aktivit žáků ZŠ zejména vzhledem k dopadu pandemie nemoci Covid - 19, která zásadně zasáhla a negativně ovlivnila vzdělávání i mimoškolní aktivity v minulém školním roce.

Cílem šetření bylo také zmapovat podmínky pro pohybové aktivity žáků. Tohoto šetření se na přelomu října a listopadu 2022 zúčastnila také naše škola. Testování bylo zaměřeno zejména na žáky 3.ročníku ZŠ, ale orientačně jím prošli všichni žáci naší školy. 

V rámci zjišťování tělesné zdatnosti  absolvovali sadu vybraných motorických testů a to:

1. člunkový běh 4x10m

2. skok daleký z místa

3. leh a sed

4. vytrvalostní člunkový běh

Výstupy z měření byly odeslány k analýze, poté škola získala údaje týkající se svých žáků a také možnost srovnání s celorepublikovými výsledky. 

A naši třeťáci?

Z celkového počtu 8 měření dosáhli 7x lepšího výsledku než celorepublikový průměr, pouze 1x zůstali těsně pod hranicí průměru.

Výsledky se z větší části pohybovaly v pásmu optimální zóny zejména v běžeckých disciplínách u chlapců. 

Naopak u dívek se výsledky ve vytrvalostních bězích a sed - leh pohybovaly v zóně zvýšené pozornosti, v menší míře v kritické zóně.

A co z toho vyplývá pro naši školu?

Dle výsledků zařadit rozvoj zdatnosti mezi priority výuky Tv a podporovat pohybovou aktivitu nejen v rámci Tv, ale i v rámci dalších denních činností.

A závěr?

Časy, metry, centimetry, góly jsou jen orientační, můžeme běhat rychleji, skákat dál a výš, dávat více branek a gólů, dohodit co nejdál, plavat lépe a rychleji, zkrátka můžeme se stále zdokonalovat, ale důležité je hrát v duchu fair-play. Podstatné však je, že většina žáků naší školy má pohyb ráda, těší se na hodiny Tv. Pohyb se stává přirozenou součástí vzdělávání i mimoškolních aktivit. Je důležité, aby žáky pohyb bavil a přinášel jim radost.

A třešnička na dortu? Šťastné a smějící se sportující děti s velkým zájmem o dění v hodinách Tv přinášejí i po těch mnoha letech radost i mně, učitelce Tv.

A to vše umožňují vynikající podmínky školy pro naplňování těchto cílů - nádherná nová tělocvična, multifunkční hřiště a travnaté hřiště v těsné blízkosti školy a  zejména nádherné okolí Hostašovic a Straníku, které zejména v období omezení Tv ve školách jsme si s žáky školy prošli v rámci tělovýchovných turistických vycházek. 

Datum vložení: 29. 3. 2023 13:40
Datum poslední aktualizace: 29. 3. 2023 15:24
Autor: Mgr. Jarmila Pechová

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.

Pranostika na akt. den

Déšť na Víta - špatná budou žita.

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu
div class="gcm-map d-print-none">